Apie

Labas! Mano vardas Morta ir mes esam Monai ne dėl to, kad pirmos dvi raidės sutampa. Kartais raidės tiesiog sutampa. Monus su vyru pradėjome prieš kelis metus. Šiandien tai mūsų mylimas ženklas, apimantis rankų darbo keramikos papuošalus, atvirukus, tapybą bei daugybę kitų darbų bei projektų. Žinoma, kaip ir visi dalykai, Monai atsirado ne iš karto ir ne iš niekur. Ir prieš jums puolant apžiūrinėti mūsų internetinę parduotuvę noriu pasidalinti trumpa istorija iš kokios pelkės šitie Monai išlindo.

Tapyba lydėjo mane nuo vaikystės. Kiek vėliau šalia atsirado ir kita Monų dedamoji – domėjimasis senaisiais simboliais, mitologija bei sakmėmis. Tačiau idėja sujungti šias dvi gyvenimo dalis išsigrynino palyginti neseniai, jau baigus tapybos studijas universitete. Kurį laiką svajojau apie galimybę savo rankomis kurti papuošalus, išnaudoti įkvėpimą kylantį iš senosios lietuvių bei kitų tautų kultūros. Tačiau nors mitai ir simboliai visuomet inspiravo, niekaip neapleido mintis, kad norisi sukurti kažką naujo, kažką dabar. Ne kopijuoti praeitį, o prikelti jos jausmą iš naujo.

Koncepcija pirmą kartą tvarkingai susidėliojo 2015 metais, festivalio Mėnuo Juodaragis metu. Ne kartą minėjome, kad mums šis festivalis ypatingas. MjR gyvas tomis pačiomis idėjomis, kaip ir Monai – kaip prikelti senąją baltų kultūrą, nenugrimztant vien tik į praeitį. Kaip suderinti krivį ir elektroniką, vikingą ir projektorių, mitą ir šiandienos istoriją. Gausybė žmonių atvykstančių į šį festivalį gyvena panašiomis idėjomis, todėl matydami kiek daug Lietuvoje potencialaus palaikymo, apsisprendėme, kad iš tokio įkvėpimo turi gimti kažkas naujo.

Tais pačiais 2015-ais metais gimė Monai. Galbūt tai miško, gal pelkių ar vandenų būtybės, o gal tiesiog kerai. Galiausiai, ar taip blogai būtų, jei tai nereikštų nieko daugiau, nei mus? Visi simboliai turi tas reikšmes, kurias mes jiems suteikiame, o čia galimybės – begalinės. Monai išties yra įkvėpti miško, senovės tradicijų, istorijos, mitų, folkloro, pasaulėžiūros. Taip pat ir miesto, kultūros bei judėjimo. Kuriant Monus mitologija atgyja kitaip, derinant simbolius su moderniomis formomis bei idėjomis.

2016-ais metais nustojau dirbti tuometinį darbą. Nuo tada iki šiandien Monai yra pagrindinė mano veikla, kasdien atnešanti kažką naujo.

Per keturis metus prabėgo daug, sukurta daug, pamatyta dar daugiau. 2020-aisiais atsirado dar viena svarbi Monų dalis – šis internetinis tinklapis, kurį dabar skaitote. Mes be galo dėkingi tokiai gausybei žmonių, kurie įsigijo mūsų prekes mugių, parodų metu bei tiesiog rašydami mums Facebooke bei Instagrame. Galiu atsikvėpti ir pasakyti, atėjo lengvesni laikai. Šį tinklapį sukūrėme tam, kad įsigyti bei virtualiai apžiūrėti mūsų darbus būtų dar lengviau. Todėl labai kviečiame rinktis, naršyti, galvoti. Jei norite kažko paklausti ar tiesiog pasidalinti iškilusia mintimi – rašykit! Per čia rašykit, taip pat Facebuke, Instagrame. Siųskit pašto balandžius bei žinutes butelyje, negali žinoti, kas ką pasieks. Ačiū kad esat ir tikiuosi, kad šis tinklapis gyvuos ir bus naudojamas dar ilgai.